Βιογραφικό

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1956.

Πατέρας του ο Γεώργιος Καστανίδης, βουλευτής της Ενωσης Κέντρου στην Κοζάνη πριν τη δικτατορία. Ο Γεώργιος Καστανίδης χάθηκε νωρίς, ταλαιπωρημένος από την υγεία του μετά από συνεχείς διώξεις, εξορία και δύο στρατοδικεία κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής δικτατορίας.

Μητέρα του η δασκάλα Ελένη Ξιφιλίδου.

Σπούδασε στη Νομική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στο Ποινικό Δίκαιο.

Είναι παντρεμένος με την καθηγήτρια του ποινικού δικαίου στη Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης Ελισάβετ Συμεωνίδου και έχουν δύο κόρες.
Υπήρξε μέλος του ΠΑΣΟΚ από τον Οκτώβριο του 1974 μέχρι τον Μάρτιο του 2012.

Υπήρξε από τα ηγετικά στελέχη του φοιτητικού κινήματος την περίοδο της μεταπολιτευτικής έκρηξης και της αποχουντοποίησης. Επικεφαλής του κινήματος στη Νομική Σχολή της Θεσσαλονίκης, από τις τάξεις της φοιτητικής παράταξης του ΠΑΣΟΚ.

Υπεύθυνος για θέματα ιδεολογίας και διαφώτισης στη Νομαρχιακή Επιτροπή πόλης Θεσσαλονίκης, πριν την εκλογή του ως βουλευτή το 1981.

Εκλέγεται βουλευτής της πρώτης Α’ περιφέρειας Θεσσαλονίκης συνεχώς από το 1981, όταν εξελέγη για πρώτη φορά σε ηλικία 25 χρονών.

Υπηρξε μέλος της Κεντρικής Επιτροπής από το 1984.

Διετέλεσε Υφυπουργός Εσωτερικών την περίοδο 1985 – 1986 σε ηλικία 29 ετών.

Υφυπουργός Παιδείας για μικρό χρονικό διάστημα το 1988.

Συμμετείχε στην τελευταία Κυβέρνηση του Ανδρέα Παπανδρέου ως αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης.

Με την εκλογή του Κώστα Σημίτη ως πρωθυπουργού, ανέλαβε τα καθήκοντα του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών στις 22/1/1996 έως 2/9/1997 οπότε και υπέβαλε την παραίτησή του.

Από τον Οκτώβριο του 2001 μέχρι τις 4 Ιουλίου 2003 διετέλεσε Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ.

Από 7/7/2003 έως 7/3/2004 διετέλεσε Υπουργός Μακεδονίας – Θράκης.

Από τον Μάρτιο του 2004 έως τον Μάρτιο του 2008 διετέλεσε Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ.

Από τον Απρίλιο του 2008 διετέλεσε Πολιτικός Εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Εσωτερικών και Συντονιστής των Πολιτικών Εκπροσώπων του Κινήματος.

Από τις 7 /10/2009 έως 16/06/2011 διετέλεσε Υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Από τις 21 Ιουνίου 2011 έως τις 11 Νοεμβρίου 2011 διετέλεσε Υπουργός Εσωτερικών.

Από τις 14 Μαρτίου 2012, ημέρα ίδρυσης της “Κοινωνικής Συμφωνίας”, μέχρι τις εκλογές της 5ης Μαΐου 2012 ήταν ο Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του νέου κόμματος. Από το θέρος του 2012 και ύστερα δεν έχει καμία συμμετοχή στα όργανα διοίκησης και τη λειτουργία της «Κοινωνικής Συμφωνίας».

Από τον Ιανουάριο του 2015 συμμετέχει στο Κίνημα Δημοκρατών Σοσιαλιστών (ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ).

Curiculum vitae

Born in Thessaloniki in 1956.

His father, Georgios Kastanidis, was a Center Union (Enosi Kentrou) member of the Parliament elected in Kozani before the dictatorship. Georgios Kastanidis passed away early, suffering from  health problems because of persecution, exile and  two court-martials during the military dictatorship.

His mother is Eleni Xifilidou, primary school teacher.

He studied at the Faculty of Law of the Aristotle University of Thessaloniki.

He completed his postgraduate studies in Criminal Law.

He is married toElisavet Symeonidou, professor of criminal law at the Faculty of Law of Thessaloniki. They have two daughters.

He has been a member of PASOK since October 1974.

He was among the leading members of the student movement during the political change – over after the fall of the junta and headed the movement in the Faculty of Law of Thessaloniki, taking an active leadership role in the student organization aligned with the Panhellenic Socialist movement (PASOK).

Responsible for issues of ideology and enlightenment at the Prefectural Committee of the city of Thessaloniki, prior to his election as a member of the Parliament in 1981.

Elected in 1981 for the first time at the age of 25, he has been a member of Parliament elected in the first (A/) district of Thessaloniki since then.

Member of the Central Committee since 1984.

He served as State Secretary for Interior, during the period 1985 – 1986 at the age of 29.

State Secretary for Education, for a short period in 1988.

He participated in the last Government of Andreas Papandreou as a deputy Minister of Interior, Public Administration and Decentralization.

With Kostas Simitis as prime minister, hetook over as  Minister of Transportation and Communications from 22/1/1996 to 2/9/1997, when he resigned.

From October 2001 to  July4,  2003 he served as the Parliamentary Spokesman of PASOK.

From 7/7/2003 to 7/3/2004 he served as Minister of Macedonia and Thrace.

From March of 2004 to March 2008 he served as the Parliamentary Spokesman of PASOK.

From April 2008 he served as Political Spokesman of PASOK on Internal Affairs issues and Co-ordinator of Political Spokesmen of the Movement.

Since October 7th 2009 to June 16, 2011 he served as  Minister of Justice, Transparency and Human Rights.

From June 21st 2011 he has been serving as  Minister of Interior.

From March 14 2012, the day that «Koinoniki Symfonia» was created, until the 5th May 2012 elections, he was the President of the new party. Since the summer of 2012 he is not involved in the administration and the functions of this party.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s